Komitet Obrony Demokracji przekazał Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo – czyli Komisji Weneckiej – swoje stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z targającym Polską kryzysem konstytucyjnym.
Jak pamiętamy, Komisja wraz z jej przewodniczącym Giannim Buquicchio przebywała w Polsce przez dwa dni w związku z zaproszeniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Pod koniec grudnia zeszłego roku zwrócił się on z prośbą, by Komisja wydała opinię w sprawie drugiej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 grudnia 2015 r.
Nasze stanowisko nie zawiera jedynie prawnej oceny sytuacji i faktów związanych z ostatnimi zmianami dotyczącymi ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja Wenecka, składająca się z wybitnych prawników, ma dostęp do wszystkich aktów prawnych dotyczących ostatnich zmian. Kolejny opis, który skupiałby się na praworządności zmian nie wniósłby do dyskusji niczego nowego. Mając to na względzie, w naszym stanowisku za cel postawiliśmy sobie podkreślenie narracji, która wyłania się z ostatnich działań podejmowanych przez obóz rządzący. Celem stanowiska KODu jest bowiem zwrócenie uwagi Komisji na to, iż o ile ostatnie zmiany dotyczą rzeczywiście „tylko” Trybunału, to w szerszej perspektywie dotykają istoty niezależności polskiego sądownictwa.