Juliusz Sętowski poprowadził nas „Szlakiem walk o niepodległość w Częstochowie w latach 1863–1918”.
2 października o godz. 10 spotkaliśmy się na placu Wł. Biegańskiego. Zaproszeni byli wszyscy, którzy chcieli miło i ciekawie spędzić niedzielne przedpołudnie.
Juliusz opowiadał nam o szpitalu garnizonowym, który mieścił się w Księcia Domu. Dużą część swojej opowieści poświęcił historii budynku, w którym obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Historii budynku i historii wielu ciekawych osób, których życie przewinęło się przez ten budynek. Między innymi mieścił się tam główny punkt werbunkowy Legionów Polskich, Szpital Czerwonego Krzyża, Gimnazjum.
Z parku 3-go Maja oglądaliśmy budynek policji i więzienia, słuchaliśmy opowieści o losach pomnika cara Aleksandra II Romanowa, który kilkakrotnie próbowano zniszczyć. Po ostatecznym demontażu pomnika materiały z postumentu, z czerwonego granitu zostały wykorzystane przy budowie balustrad kościoła p.w. Św. Rodziny (obecnie katedry archidiecezjalnej).
Na zakończenie spaceru poszliśmy pod stuletni dąb, który od kilku miesięcy nosi imię „Dąb Konstytucji”.
Atmosfera spaceru była bardzo sympatyczna. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie w dniu 23 października. Wtedy zwiedzimy jeden z częstochowskich cmentarzy – Św. Rocha lub Kule.
Małgosia Kucharska