800 podpisów pod projektem ustawy o TK w Częstochowie

Kochane Częstochowianki!
Drodzy Częstochowianie!

Jesteście W S P A N I A L I! W ciągu jednego dnia złożyliście blisko 800 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. 8 marca Częstochowa zainaugurowała zbieranie podpisów pod projektem przygotowanym przez Komitet Obrony Demokracji. Musi ich być co najmniej 100 tysięcy, aby projekt można było złożyć w Sejmie. Chcemy, by podpisów było ponad 5 milionów, tyle, ile głosów podczas jesiennych wyborów zdobył PiS.
Termin oficjalnej inauguracji zbierania podpisów częstochowska grupa KOD wybrała z rozmysłem. Po pierwsze 8 marca w Warszawie zebrał się Trybunał Konstytucyjny, by ocenić uchwalona przez partię rządzącą nowelizację ustawy o TK. Po drugie – 8 marca to Dzień Kobiet, a i Polska, i Demokracja jest przecież kobietą. Na „Kwadratach”, za zgodą właściciela terenu, stanął biało-niebieski namiot ozdobiony transparentem znanym uczestnikom manifestacji KOD: „Częstochowa dla Demokracji”. Obok biało-czerwone i unijne flagi i pojemniki z tulipanami. Zostały nimi obdarowane Częstochowianki – także te, które nie chciały poprzeć ustawy. Z głośników płynęła muzyka.  Przede wszystkim piosenki o kobietach. Wszystko zgodnie z prawem, opłacone w ZAIKS – KOD szanuje prawo.

Blisko 800 osób zdecydowało się podpisać pod ustawą. Chwilami chętnych było tylu, że musieli się ustawiać w kolejce, bo przy stolikach brakowało miejsca. Zdarzali się oczywiście i przeciwnicy KOD i obywatelskiej ustawy, ale od zbierających podpisy słyszeli życzenia miłego dnia.

12 marca w sobotę Komisja Wenecka będzie dyskutować o ustawie o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 autorstwa PiS-u. W Warszawie odbędzie się w związku z tym manifestacja poparcia dla Trybunału. KOD Częstochowa do Warszawy nie jedzie. Znowu będziemy na „Kwadratach” i kolejnych Częstochowian poprosimy o poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zatem – do zobaczenia.

PS 1. Szczególne podziękowania należą się prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Niewykluczone, że gdyby nie jego poniedziałkowy atak na członków KOD, który przypuścił podczas swojego spotkania w Łomży, nie byłoby Częstochowian, którzy na wieść o zbiórce podpisów specjalnie przyszli na „Kwadraty”, by złożyć swój podpis.
PS 2. We wtorek rozdaliśmy 1000 tulipanów i rozczęstowaliśmy 5 kg cukierków.

Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia oraz film.

Podziel się...

3 myśli nt. „800 podpisów pod projektem ustawy o TK w Częstochowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.